W co inwestować małe kwoty

W co inwestować małe kwoty

W co inwestować małe kwoty

Zastanawiasz się, w co inwestować małe kwoty? Jeżeli posiadasz kapitał, który chciałbyś ulokować w jakiś biznes, sprawdź kilka popularnych pomysłów.

Uskładałeś pierwsze pieniądze. Nie jest to wielka kwota, ale denerwuje cię, że leży tak nieco bezsensownie na kocie i tarci na wartości.

Oprocentowanie w banku wynosi praktycznie zero, inflacja stale rośnie i zaczynasz myśleć, że w ten sposób w ogóle nie warto oszczędzać.

Za kilka lat te pieniądze i tak nie będą wiele warte. W co zainwestować i kiedy jest na to dobry moment?

Kiedy zacząć inwestowanie?

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem uzbieranej z trudem gotówki, zacznij od przemyślenia, w jakiej jesteś sytuacji finansowej.

Zakładając, że obciąża cię kredyt konsumencki, najkorzystniejsza dla ciebie będzie jak najszybsza spłata pożyczki.

Nie ma takiej inwestycji, która przyniesie większy zysk niż odsetki od kredytu konsumenckiego.

Podobnie, nie czas na inwestycje, jeśli nie masz odłożonej poduszki bezpieczeństwa finansowego.

Trzykrotność miesięcznych wydatków to obowiązkowe minimum i dopiero gdy taka kwota spoczywa bezpiecznie na koncie oszczędnościowym, pomyśl o inwestycjach.

W co inwestować małe kwoty?

Przede wszystkim pamiętaj, o tym, co często małym drukiem napisano przy niektórych instrumentach finansowych „Inwestowanie wiąże się z ryzykiem”.

Niestety, aby zarobić, trzeba zaryzykować. Dlatego w pierwszej kolejności, musisz określić swój próg bólu i zastanowić się, czy faktycznie jesteś gotów stracić choćby złotówkę z uskładanych pieniędzy.

Jeśli czujesz, że strata choćby jednej będzie cię męczyć, wybij sobie z głowy wszelkie inwestycje bardzo ryzykowne. Zazwyczaj właśnie takie przynoszą większe zyski.

Inwestowanie w mieszkanie na wynajem

To ulubiony sposób inwestowanie pieniędzy w naszym kraju.

Mieszkania faktycznie systematycznie drożeją i nic nie wskazuje na to, aby sytuacja miała ulec diametralnej zmianie.

Podobnie, prorokowany w czasie pandemii spadek cen najmu był tak naprawdę chwilowy i rynek trzyma się nieźle.

Spokojnie, nawet niewielką kwotę można potraktować jako wkład własny do kredytu hipotecznego (który jest w tej chwili tanim pieniądzem na rynku) i pomyśleć o takiej inwestycji.

Obligacje indeksowane inflacją

Obligacje państwowe to stabilny instrument finansowy, w którym wypłata nie jest wprawdzie zabezpieczana funduszem gwarancji, ale ręczy za nią państwo.

Nie ma powodu, aby sądzić, że nie zechce ono wykupić swoich długów.

Warto przyjrzeć się ofertą w poszczególnych emisjach, pochylając głowę szczególnie nad tymi, które oferowane są beneficjentom programu 500+.

Oprocentowanie jest preferencyjne, a jako instrument odkładania na studia dziecka w perspektywie kilku lat, obligacje wydają się optymalnym rozwiązaniem.

IKE i IKZE

To wyjątkowo atrakcyjne opakowania dla różnych instrumentów, które dobierasz samodzielnie, szacując swoje ryzyko inwestorskie.

W długim terminie odkładasz na swoją emeryturę, ale w nieco krótszym także otrzymujesz określone zyski.

Ten z IKZE wymierny jest przy każdym rozliczeniu podatku, podczas którego po prostu odpisujesz określoną kwotę.

Wprawdzie w finale, gdy na emeryturę przejdziesz, zapłacisz 10 procent od oszczędności, ale tak czy siak rzecz jest opłacalna.

Jeśli aż takie zobowiązanie cię nie interesuje, rozważ IKE.

Tu po prostu zarabiasz na inwestycji, przy wypłacie w określonym wieku nie płacisz nic, a jeśli zechcesz zerwać wcześniej, po prostu zapłacisz podatek Belki od zysków kapitałowych.

Co ważne, nie ma problemu, że ktoś dobierze się do twoich oszczędności emerytalnych. To naprawdę wyłącznie twoje pieniądze.

Złoto inwestycyjne

Inwestorzy w Polsce zawsze lubili złoto fizyczne. Nie ma w tym nic dziwnego, zastanówmy się, jak wiele rodzin złoty pieniążek ocalił w czasie wojny czy po prostu nie dał stracić w czasie denominacji.

To w złocie przetrwały oszczędności całych pokoleń. Nabycie złota nie jest trudne, trzeba jednak dysponować określoną wiedzą o tym inwestycyjnym kruszcu i nauczyć się go przechowywać.

O tym, jak duże jest zainteresowanie tą formą, szczególnie w niespokojnych czasach, świadczy aktualnie, w czasie pandemicznym obowiązujący czas oczekiwania na złoto, choćby przy zakupie z Mennicy Polskiej.

Sprawdź, gdzie jeszcze możesz nabyć złoto inwestycyjne – https://finansepersonalne.pl/gdzie-kupic-sztabki-zlota/