Jak dbać o finanse bez budżetu domowego

Jak dbać o finanse bez budżetu domowego

Jak dbać o finanse bez budżetu domowego

Zastanawiasz się na dym, jak dbać o finanse bez budżetu domowego? Sprawdź kilka praktycznych porad, które pomogą Ci efektywnie zarządzać swoimi finansami.

Wielu z nas nie prowadzi budżetu domowego i co więcej, prowadzić go pewnie nie będzie.

Wzdragamy się na słowo budżet, żmudne liczenie jest nie dla nas, a paragony zwykle gubimy, zamiast pieczołowicie zbierać.

Czy to oznacza, że nie możemy dbać o nasze finanse? Rzecz jasna, nie. Wszystko zależy od sprawnego systemu.

Po co planować wydatki?

Nie mamy budżetu i nie chcemy mieć, ale czy to oznacza, że nie powinniśmy planować naszych wydatków? Oczywiście, że nie.

Plan pozwala nam na wskazanie kierunku, pozwala na zdefiniowanie naszych celów finansowych, a w perspektywie na spełnienie naszych marzeń.

Jeśli nie zastanowimy się, jaki jest nasz cel, stanie się rzecz bardzo prosta: wydamy pieniądze na dziesiątki głupot, które tak naprawdę nie są nam potrzebne.

Szybkie zakupy dają chwilową radość, pewne rzeczy ans cieszą, tyle tylko, że w dłuższej perspektywie zwykle są nam zbędne.

Bez planu, pracujemy, zarabiamy i wydajemy, w rezultacie nie osiągając niczego wartościowego.

Tymczasem wystarczy ułożenie właściwej hierarchii potrzeb, aby nasze pieniądze przynosiły nam satysfakcję.

Jak dbać o finanse bez budżetu domowego – definiowanie wydatków i potrzeb

Realne potrzeby

Sprawa zasadnicza to określenie tego, jak duże są nasze realne potrzeby. W tej kategorii mieszczą się wszelkie wydatki, które musimy ponieść, aby realnie przeżyć.

W tej grupie mieszą się wszelkie opłaty za mieszkanie, pokrycie kosztów opłat za media, wydatki na żywność i napoje.

Bardzo ważne jest, aby bardzo szczerze spisać wszelkie wydatki, przede wszystkim nie myląc potrzeb z naszymi zachciankami.

To bardzo proste, musimy codziennie zjeść ciepły obiad, ale naprawdę nie musi to być danie z najlepszej restauracji w mieście, bo równie satysfakcjonująca będzie domowa zupa.

Nie chodzi o to, aby wyrzec się wszystkiego i zacząć żyć jak mnich, ale o to, by mieć świadomość, co jest faktyczną potrzebą, a co po prostu zachcianką.

Rachunek za prąd trzeba zapłacić, ale prenumerata kolejnego czasopisma nie jest koniecznością.

Oszczędności i pieniądze na inwestycje

To także pieniądze na pokrycie naszych podstawowych potrzeb, tyle tylko, że tych, które będziemy mieli w przyszłości. Każdego z nas po latach tłustych, czekają lata chude.

Przychodzą w naszym życiu okresy trudne, gdy dochody spadają. Z czasem po prostu przechodzimy na emeryturę, która zwykle jest zdecydowanie niższa od naszych wynagrodzeń.

Gromadzenie oszczędności na przyszłość zapewni nam spokój.

Większe zakupy

Każdy większy wydatek powinniśmy starannie zaplanować i przemyśleć. 

Wiemy, że raz w roku jeździmy na wakacje, raz na kilka lat robimy remont i co was zapewne zaskoczy – co roku obchodzimy święta Bożego Narodzenia.

Zaskoczy to użyte celowo słowo, bo naprawdę wielu z nas rokrocznie dziwi się, że zbyt dużo wydało i za część prezentów, musiało zapłacić kartą kredytową.

Zachcianki

To wszystkie wydatki, na które po prostu masz ochotę wydać swoje pieniądze.

Nie są to rzeczy czy usługi, które są co naprawdę niezbędne, ale raczej to, co sprawia ci przyjemność, czy pozwala na dobrą zabawę.

To cała pula rozrywek i dziesiątki usługodawców, którzy starannie dbają o to, abyśmy mogli spełniać nasze zachcianki.

Czy to źle, wydawać na nie pieniądze? Absolutnie nie, życie jest tylko jedno i powinniśmy dbać o to, aby czerpać z niego radość.

Jak dbać o finanse bez budżetu domowego – podsumowanie

To najważniejsza kwestia, aby dobrze zarządzać swoimi pieniędzmi, a przy tym bardzo prosta. Pieniądze z wynagrodzeń wpływają na twoje konto, a ty starannie je rozdzielasz.

Na koncie bieżącym pozostawiasz kwotę, która niezbędna ci jest na pokrycie realnych potrzeb. Z kolei na rachunek oszczędnościowy przelewasz kwotę przeznaczoną na inwestycje na przyszłość.

Na ROR – najlepiej jeżeli jest to jeszcze bezpłatne konto, odkładasz pieniądze na większe wydatki. Pozostała kwota to pieniądze na twoje zachcianki. Zarabiasz, więc dobrze się baw.

System zadziała świetnie, pod warunkiem, że będzie prowadzony dokładnie w tej kolejności. Liczy się konsekwencja i cierpliwość.